Ruský jazyk

Prečo sa učiť ruštinu?

Nevie sa presne koľko dôvodov by ľudia k tejto otázke našli a aké skóre by bolo s odpoveďami na otázku: Prečo sa neučiť ruštinu?

Prognostik by povedal- učte sa. Asi tak ako nám radia finanční poradcovia ,keď ceny akcií do ktorých sme investovali klesnú, vydržte, buďte trpezliví , akcie za nejaký čas stúpnu. Situácia na trhu sa zmení a bude to vaša dlhodobá investícia. Ak by sme si chceli dôkladnejšie filozofovať, tak prejdeme do športu. Tam poznáme beh na krátke a dlhé trate , maratón... Je pravda, že terajšia situácia v spoločnosti takejto záľube nefandí. Čo je však ešte horšie, stratili sme kontakt s ruskou kultúrou.

Občas prídu Alexandrovovci, občas balet, sem-tam sa niečo preloží. Vyzerá to, že ruská spoločnosť spí zimným spánkom medveďa. Každý znalec umenia a kultúry však vie, že tak to nemôže byť. Posledné dve storočia ruská kultúra a umenie hýrili tvorivosťou, pestrosťou a v mnohých oblastiach svetovou úrovňou. Prečo teda zrazu to príliš hlučné mlčanie? Rusi nič nepíšu, , nič netvoria a vypustili kultúru a umenie zo svojho života? Ruština a slovenčina sú ako dve sestry, ktoré rozdeľuje len taká drobnosť- azbuka. Je to trochu problém na začiatku zoznamovania sa s ruštinou, bez nej ale seriózne priateľstvo s ruštinou nenabehne. Pri troške chuti, snahy a zvedavosti problém prekonáme a získame tým kontakt s ďalšími národmi píšucimi azbukou –Bielorusmi, Bulharmi, Ukrajincami, Srbmi, Kazachmi, Turkménmi, Kirgizmi.

Keď sa popasujeme s ruštinou ďalej, objavíme nádherne básne, skvelé krátke poviedky, svetoznáme romány a divadelné hry. Zažijeme sladký pôžitok pri napredovaní v cudzom jazyku ,keď pochopíme pointu žartu, precítime radosť i smútok alebo rozlúštime záludnosť dvojzmyselnej vetičky. Vtedy sa nám otvoria všetky zmysly a vychutnáme si krásu ruského slova, ktoré je tak často podobné nášmu slovenskému. Bude to nádherné dobrodružstvo objavovania a zdokonaľovania nášho poznania a možno po čase vychutnáme aj výnosy z dlhodobej investície.